Co mogą zmienić jawne wynagrodzenia?

Zamieszczać czy nie zamieszczać – oto jest pytanie. Jawność wynagrodzeń wciąż jest dyskusyjną kwestią na rynku pracy, jednak ogłoszenia zawierające widełki płacowe zaczynają pojawiać się coraz częściej, szczególnie w branży IT. Jak jawność wynagrodzeń może wpłynąć na polski HR?

W ostatnich latach stało się niemal standardem, że o wysokości wynagrodzenia kandydat dowiaduje się na samym końcu procesu rekrutacyjnego. Zdarza się jednak, że proponowana stawka znacznie odbiega od oczekiwań kandydata (niestety nie w tę stronę, w którą by sobie tego życzył), w efekcie czego rekrutacja kończy się niepowodzeniem. W takim przypadku zarówno osoba aplikująca jak i rekruter niepotrzebnie tracą czas na kilkuetapową rekrutację, która nie ma szans zakończyć się sukcesem. Bywa to tym bardziej frustrujące, że nie raz kandydat podaje swoje oczekiwania już na początkowych etapach rekrutacji.

Nie jest to jednak jedyny problem wynikający z braku jawności wynagrodzeń. Nie jest tajemnicą, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. I chociaż na początku kariery zawodowej najczęściej startują z tego samego pułapu wysokości pensji, co ich koledzy z pracy, to później sytuacja ulega zmianie. Okazuje się, że powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim wpływ na niższe zarobki kobiet ma to, że preferują stabilizację (w postaci np. umowy o pracę zamiast umowy o dzieło) niż wyższe zarobki. Inną kwestią są umiejętności negocjacyjne, w przypadku których kobiety wypadają zdecydowanie gorzej, niż mężczyźni. Niższe zarobki są również wynikiem urlopu macierzyńskiego i związana z nim przerwa w karierze (kiedy partner zarabia więcej, dla rodziny jest bardziej opłacalne, kiedy to kobieta zajmuje się dzieckiem w domu).

Czy jawne wynagrodzenia mogłyby zmienić ten stan rzeczy? Niższe zarobki to również niższa emerytura, a co za tym idzie – gorszy standard życia. Mogą wpłynąć również na liczbę zakończonych sukcesem rekrutacji – w przypadku jawnych zasad wynagradzania firmy mogą mieć pewność, że na wolne stanowiska aplikują tylko takie osoby, którym odpowiadają oferowane przez firmę zarobki. Chociaż oczywiście jawne wynagrodzenia mają swoich przeciwników, na pewno mogłyby znacząco zmienić rynek pracy w Polsce.

Więcej na temat jawności wynagrodzeń oraz o różnicach w płacach kobiet i mężczyzn przeczytacie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *