Escape room, czyli nowy sposób na integrację i badanie kompetencji pracowników

Nic tak nie zintegruje zespołu, jak konieczność wydostania się z pułapki pod presją czasu. Stacjonarne i mobilne escape roomy oryginalny pomysł na integrację i nowe narzędzie wspierające rekrutację i rozwój pracowników.

Pokoje ucieczki biją rekordy popularności na całym świecie. Przykładowo Room Escape Warszawa ® oferuje zabawę we własnych pokojach tematycznych, a także wyjazdowe szkolenia teambuildingowe dla firm oraz mobilne zabawy real life escape game realizowane na podstawie personalizowanych scenariuszy z wykorzystaniem wskazanej przez klienta tematyki i produktu. Tego typu eventy mogą odbyć się w pokojach tematycznych lub w dowolnej przestrzeni: hotelu, plenerze czy siedzibie firmy.

14805623_10207312611348806_308653027_n

Real life escape game, czyli pokój ucieczki w świecie realnym, to gra oparta na pracy zespołowej i nowy pomysł na integrację pracowników i budowanie zespołu. Zabawa w zamkniętym pokoju to także okazja do sprawdzenia, jak kandydaci lub pracownicy radzą sobie z kreatywnymi zadaniami oraz pracą w grupie pod presją czasu. Dzięki unikalnym, dopasowanym do charakteru firmy scenariuszom zabaw, mogą stanowić ważne narzędzie dla działu HR i posłużyć jako wsparcie w rekrutacji, diagnoza kompetencji miękkich, odkrywanie potencjału pracowników oraz rozwoju – twierdzi Olga Rzycka, Coach, trener i konsultant z szesnastoletnim doświadczeniem w rozwoju kadr menedżerskich.

We wszystkich pokojach zamontowane są kamery, co umożliwia obserwację przebiegu zabawy przez animatorów lub przez trenera czy HR-owca.

Jak wygląda integracja pracowników w escape roomie?

Oprócz indywidualnie układanych scenariuszy i mobilnych gier organizowanych np. w hotelu czy siedzibie firmy, zabawę można zrealizować w pokojach tematycznych – np.  Room Escape ma do dyspozycji firm sześć pokoi tematycznych w Warszawie: pokój Indiana, który przenosi w czasy przygód i Indiany Jonesa, pełna mrocznych zagadek Piwnica, Laboratorium – utrzymany w stylistyce naukowej pokój doświadczeń szalonego profesora, a także pilnie strzeżone Muzeum, średniowieczny pokój Rycerski oraz magiczny Wehikuł Czasu.

Pracownicy po krótkiej prezentacji i obejrzeniu filmiku wprowadzającego w klimat zabawy zostają zamknięci w pokoju i dostają godzinę na wydostanie się z pułapki.  Aby to zrobić, muszą rozwikłać szereg zagadek, otwierać tajne skrytki, odkrywać ukryte komnaty i uruchamiać różnego rodzaju urządzenia. Wszystkie te zadania są ze sobą powiązane, a ich rozwiązanie wymaga sprawnej współpracy (4-5 osób) oraz abstrakcyjnego myślenia.

Wsparcie w rekrutacji i rozwoju pracowników

Escape room to nie tylko dobra zabawa i oryginalny pomysł na integrację pracowników. Podczas gry można zaobserwować, kto ma predyspozycje do kierowania zespołem, pracy w grupie czy pod presją czasu, a kto ponadprzeciętnie radzi sobie z rozwiązywaniem kreatywnych i logicznych zadań – mówi Olga Rzycka. Taka zabawa w naturalny i nienachalny sposób odsłania potencjał pracowników i ich ich ewentualne braki w kompetencjach społecznych. Jest doskonałym sposobem na odejście od tradycyjnie pojmowanego Assessment lub Development Center, ponieważ uczestnicy w większym stopniu pochłonięci są przez historię – dodaje. Dzięki tego typu doświadczeniom możemy nie tylko diagnozować poziom rozwoju kompetencji, ale także wpływać na ich rozwój. Skorzystanie z escape roomu, późniejsza sesja feedbackowa oraz analiza własnych działań z wyszkolonym w obserwacji trenerem jest świetną formą uczenia typu Action Learning. Wyraźnie różni się ono od tradycyjnych metod nauczania, które koncentrują się na prezentacji wiedzy i umiejętności. W przeciwieństwie do nich Action Learning skupia się na analizie dokonanych działań, z której wyłania się wiedza prowadząca do poprawy umiejętności i jakości przyszłych zachowań. Metodę tę stworzył prof. Reginald Revans już w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

Główną przyczyną niskiej efektywności pracy i wypalenia zawodowego jest niedopasowanie pracownika w obszarze kompetencji i osobowości do jego stanowiska pracy. Zabawa w escape room może pomóc rekruterom wyłonić osoby, które dobrze radzą sobie z presją czasu, potrafią współdziałać, myślą abstrakcyjnie czy posiadają cechy przywódcze. W przypadku pracowników taka diagnoza może natomiast wskazać obszary do zmiany np. rozwój określonych kompetencji miękkich.

Okiem HR-owca

Już pierwsze 10 minut zabawy doskonale pokazuje, jak kształtuje się podział ról w zespole – kto przyjmuje rolę przywódcy, a kto tylko czeka na rozwój sytuacji. Już na wczesnym etapie gry można zaobserwować, który z uczestników narzuca swoje rozwiązania i kieruje zespołem, a kto nie jest w stanie przebić się ze swoimi pomysłami i schodzi na drugi plan. Propozycje tego ostatniego często są ignorowane przez pozostałych mimo, że na koniec okazuje się, że od początku podawał dobre rozwiązanie.

14797436_10207312621149051_1605017002_n

Rozwikłanie licznych zagadek i połączenie ze sobą znalezionych w pokoju tajemniczych elementów wymaga burzy mózgu i zaangażowania wszystkich uczestników. Czas płynie szybko, kluczowe jest zatem sprawne podejmowanie decyzji o kierunku działania, tak aby gra mogła ruszyć dalej. Zabawa w Room Escape pozwala na ocenę uczestników w wielu wymiarach, ponieważ kolejne zadania wymagają spostrzegawczości, kreatywnego myślenia, kojarzenia faktów oraz pracy zespołowej. To szansa na zobaczenie pracowników w zupełnie nowym świetle, a wysnute wnioski mogą wspomóc proces rekrutacyjny, przydzielanie zadań czy planowanie codziennej pracy – kontynuuje Rzycka.

Zabawa trwa 60 minut. Kiedy do ucieczki z pokoju pozostaje niewiele czasu, pojawia się presja, a w grupie może pojawić się napięcie. To dobra chwila na zaobserwowanie, jak uczestnicy radzą sobie ze stresem. W tym newralgicznym momencie łatwo o obwinianie innych członków zespołu o opieszałość czy nieprawidłowe rozwiązania. Doskonale widać stosunek pracowników do siebie, modele współpracy i motywację (lub jej brak) do ucieczki z pokoju w wyznaczonym czasie.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ucieczka z zamkniętego pokoju to budujące doświadczenie integrujące cały zespół i pozwalające pracownikom na sprawdzenie się w zupełnie nowych rolach. W toku zabawy uczestnicy na własnej skórze odczuwają, że sukces to składowa efektywnej komunikacji, zaufania i indywidualnych kompetencji. Doświadczenia zdobyte escape roomie doskonale przekładają się na codzienną pracę, w której ważne jest przecież unikalne spojrzenie i umiejętności wnoszone przez każdego pracownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *