Już w dniach 19-20 kwietnia odbędzie się kongres działów HR spółek giełdowych

19-20 kwietnia br. roku odbędzie się VI Kongres HR Spółek Giełdowych SEG organizowany przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Podczas tegorocznego Kongresu będzie mowa o nowych zadaniach HR w spółkach giełdowych. Omówione zostaną m.in. takie zagadnienia jak: ewolucja roli HR w spółce giełdowej; HR jako hub raportowania niefinansowego; rola HR w zarządzaniu danymi osobowymi; motywacja kluczowych pracowników.

Podczas tegorocznego Kongresu zajmiemy się kwestiami nowej roli działów HR w spółkach giełdowych, porozmawiamy o zadaniach HR w procesie raportowania niefinansowego oraz w zarządzaniu danymi osobowymi. Porozmawiamy też o temacie wiecznie żywym, czyli sposobach na motywację kluczowych pracowników. Tematów do dyskusji jest zawsze wiele, ponieważ działy HR spółek giełdowych mają szczególne wyzwania przed sobą w codziennym działaniu – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Podczas pierwszego dnia Kongresu odbędą się cztery sesje plenarne. Dyskusja „Ewolucja roli HR w spółce giełdowej” będzie dotyczyła takich zagadnień jak: model organizacyjny i rola HR; zarządzanie kosztami i wynikami pracy; badanie efektywności HR; zarządzanie zmianą.

Kiedyś atrakcyjność pracodawcy była mierzona w dużej mierze przez konkurencyjny system wynagrodzeń i benefitów oraz możliwości rozwoju w danej organizacji rozumianej często jako ilość dostępnych szkoleń. Obecnie coraz więcej firm stosuje wskaźnik EVP czyli Employee Value Proposition,  na który składają się oprócz pakietu wynagrodzeń i benefitów również takie kwestie jak atmosfera, relacje czy informacja zwrotna od szefa. Wiodące firmy na świecie skupiają wiele wysiłków na budowaniu marki pracodawcy i adresowaniu potrzeb nowych pokoleń wchodzących na rynek pracy – mówi Romeo Grzębowski, Prezes Zarządu, Extended DISC Polska.

Kolejna sesja plenarna  „HR jako hub raportowania niefinansowego w spółce giełdowej” będzie omawiała takie tematy jak:  korzyściach z raportowania niefinansowego; zakresie raportowania w obszarze pracowniczym i społecznym; stworzeniu, wdrożeniu i sprawnym monitorowaniu polityki dotyczącej praw człowieka.

Trzecia sesja będzie poświęcona roli HR w zarządzaniu danymi osobowymi. Będzie mowa m.in. o zakresie danych osobowych gromadzonych przez działy HR; gromadzeniu danych wynikających z regulacji giełdowych, m.in. MAR; nowych regulacjach UE i nowych sankcjach w zakresie danych osobowych.

Tematem czwartej sesji, zamykającej część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu, będą zagadnienia dotyczące motywacji kluczowych pracowników takie jak: czego oczekują dziś pracownicy; wspólne cele pracowników i pracodawców; jak spełnić oczekiwania w najbardziej efektywny sposób.

Kluczem do motywacji pracowników, a w szczególności kadry managerskiej, jest zapewnienie im poczucia troski i opieki. Najważniejsze, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika, jest zadbanie o profilaktykę, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i spokoju pracowników, a jednocześnie jest stosunkowo tanie, a przez to bardzo efektywne. W przypadku kobiet szczególnie istotna jest profilaktyka raka piersi – Agnieszka Byszek, Dyrektor medyczny, Braster.

Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w grze terenowej „Grywalizacja w praktyce
– Odkoduj 5 cichych zabójców zaangażowania w Twojej firmie”.

Program drugiego dnia Kongresu to praktyczne warsztaty dotyczące m.in. zagadnień takich jak:

  • Zmiana roli HR a zmiana funkcjonowania firmy;
  • Jak HR może przygotować spółkę do raportowania informacji niefinansowych;
  • Nowoczesny proces rekrutacyjny a dane osobowe;
  • Kapitał ludzki i procesy HR w liczbach i wskaźnikach;
  • Najnowsze wyzwania w zakresie prawa pracy;
  • Usprawnienie zarządzania ludźmi dzięki Termometrowi Organizacji oraz analizie BIG DATA;
  • Bitwa o Talenty – zgrywalizowany program dla najlepszych, którzy wymagają tego, co najlepsze;
  • Jak zbudować przewagę pracodawcy na rynku?

Gospodarzem Kongresu będzie Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: Fundacja Standardów Raportowania jako Partner Instytucjonalny; BPI Polska jako Partner Strategiczny; BPSC SA, DLA Piper, Extended DISC Polska, Olesiński i Wspólnicy oraz Westhill Consulting jako Partnerzy; Braster i PZU Zdrowie jako Partnerzy Medyczni; Tatra Holding jako Partner Organizacyjny oraz Unicomp WZA jako Partner Technologiczny.

Kongres odbędzie się w Hotelu OSSA w Ossie k. Rawy Mazowieckiej. Szczegółowe informacje na temat VI Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG dostępne są na stronie internetowej www.seg.org.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *