Rekrutuj zwinnie. Jobile, czyli nowość od GoldenLine

Jobile to nowa usługa w portfolio GoldenLine, która odpowiada na wyzwania rekrutacyjne w dobie rynku pracownika. Zapewnia m.in. krótszy i bardziej efektywny proces rekrutacji, transparentną komunikację z kandydatem oraz dopasowanie narzędzia do potrzeb danego procesu rekrutacyjnego.

Zwinna rekrutacja dopasowana do potrzeb procesu

Nazwa Jobile powstała z połączenia słów job – praca oraz agile – metoda zwinnego zarządzania. Podstawą tego sposobu zarządzania projektami jest bliska współpraca z klientem. Na tym opiera się również obsługa w rekrutacji Jobile – zamiast skomplikowanych procedur pracodawca może liczyć na sprawną komunikację. W ramach usługi pracodawca otrzymuje kompleksowe wsparcie w stworzeniu odpowiedniej oferty, która zawiera najważniejsze dla kandydatów informacje, publikację ogłoszenia w serwisie GoldenLine.pl, rekrutację poprzez direct search wśród ponad 2,4 mln profili zawodowych założonych na GoldenLine.pl oraz promocję dostosowaną do konkretnej rekrutacji. W efekcie pracodawca bardzo szybko dostaje aplikacje najbardziej dopasowanych kandydatów zainteresowanych ofertą pracy.

Jobile to przede wszystkim dotarcie zarówno do aktywnych, jak i pasywnych kandydatów, krótki i efektywny proces rekrutacji, jakościowe CV oraz kandydaci dobrze poinformowani o oferowanych warunkach zatrudnienia.

Rekrutacja dopasowana do potrzeb kandydatów

Według badania zrealizowanego na zlecenie GoldenLine (Oczekiwania wobec ofert pracy”) kandydatom w ogłoszeniach najbardziej brakuje informacji o m.in. wysokości zarobków (55% odpowiedzi), dniach i godzinach pracy (48%), obowiązkach (42%) czy formie zatrudnienia (38%). Aby jak najlepiej dostosować ogłoszenie do potrzeb kandydatów, formularz wypełniany przez pracodawcę korzystającego z usługi Jobile zawiera szczegółowe informacje dotyczące oferty, takie jak forma zatrudnienia, wynagrodzenie, profil przełożonego czy wielkość zespołu. Dane uzupełnione w formularzu zostają opublikowane w ofercie pracy oraz są przekazywane przez researchera podczas kontaktu w ramach direct search.

Zebranie szczegółowych informacji o ofercie pracy sprzyja temu, aby usługa direct search została wykonana jak najskuteczniej. Osoby, które założyły profil zawodowy na GoldenLine.pl i spełniają wymagania zawarte w ofercie, mogą otrzymać od researchera propozycję wzięcia udziału w procesie, a spersonalizowana wiadomość z zaproszeniem do rekrutacji trafia tylko do odpowiednich kandydatów spełniających założone kryteria. Potencjalni kandydaci otrzymują od razu pełną informację na temat proponowanego stanowiska – dzięki temu mogą w pełni świadomie podjąć decyzję, czy chcą wziąć udział w procesie. Pomaga to również skrócić cały proces rekrutacyjny. Jego efektywność jest na bieżąco monitorowana, dzięki czemu wiemy m.in. które elementy ogłoszenia najbardziej zwracają uwagę kandydatów, co pomaga w skutecznym pozyskiwaniu najbardziej jakościowych aplikacji.

„Wiemy, jak ważne w czasach rynku pracownika jest spersonalizowany kontakt z kandydatami, otwartość na udzielanie im wyczerpujących informacji już na samym początku procesu rekrutacji.  Kandydaci dostają zatem wszystkie najważniejsze informacje, dzięki czemu w pełni świadomie mogą podjąć decyzję, czy chcą przystąpić do rekrutacji” – tłumaczy Filip Goździewicz z GoldenLine. – Usługa Jobile to krótszy i efektywniejszy proces rekrutacji, dotarcie zarówno do pasywnych jak i aktywnych kandydatów, którzy są dopasowani i dobrze poinformowani.

Możliwość wyróżnienia się dla pracodawcy

Usługa Jobile umożliwia również zbudowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy wśród kandydatów. Ogłoszenia tworzone są w brandingu pracodawcy, a kontakt poprzez direct search spersonalizowany. Kandydat już na początku otrzymuje jak najbardziej rzeczowe i niezbędne do podjęcia decyzji o udziale w rekrutacji informacje, co pozwala na zbudowanie dobrego wrażenia przy pierwszym kontakcie z potencjalnym pracownikiem.

Oprócz usługi rekrutacyjnej Jobile w portfolio GoldenLine znajduje się narzędzie do samodzielnej rekrutacji pracowników – Wyszukiwarka Kandydatów oraz możliwość publikacji ogłoszenia o pracę. GoldenLine wspiera również firmy w obszarze employer brandingu poprzez doradztwo i szkolenia, możliwość założenia Profilu Pracodawcy oraz realizację kampanii marketingu rekrutacyjnego.

Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *